Putování za tajemstvím pyramid postavených na celém světě.
Sakkára
Sakkára je významná egyptská archeologická lokalita nacházející se na západním břehu Nilu třicet kilometrů jižně od Káhiry. Její celková plocha je téměř 11 kilometrů čtverečných a v průběhu celého starověku sloužila jako nekropole staroegyptského města Mennoferu.
Název Sakkára je často odvozován od jména boha Sokara, spojitost však není jasně prokázána. Nachází se zde pyramidové komplexy řady faraonů a jejich královen z 3., 5., 6., 8 a 13. dynastie, z nichž zřejmě nejvýznamnější byl Džoser.
V Sakkáře je velmi vysoká pravděpodobnost, že zde budou nalezeny další hroby z období Střední říše, a proto zde často probíhají nejrůznější výzkumy, které občas zabraňují turistům ve vstupu do její určité části.
Nejvýznamnější stavby z období Staré říše
Džosérova stupňovitá pyramida
Džosérova pyramida nebo též Stupňovitá pyramida byla postavena vezírem Imhotepem v 27. století př. n. l. pro faraona Džoséra a je centrálním prvkem pohřebního komplexu zahrnujícího několik dalších ceremoniálních staveb.
Jde o vůbec nejstarší egyptskou pyramidu a nemá klasický vzhled. Skládá se totiž ze šesti postupně se zmenšujících mastab (pater). Původně byla vysoká 62 metrů a její základna měřila 109×125 metrů.
- Džedkareův pyramidový komplex (též známý jako Haram el-Shawaf)
- Venisův pyramidový komplex – dnes jde v podstatě pouze o zříceniny
- Tetiho pyramidový komplex – vypadá více jako kopec než jako lidské dílo
- Pyramidový komplex Pepiho I. – komplex s několika pyramidami také pro královny
- Pyramida Pepiho II. – poslední velká pyramida postavená v období Staré říše
- Sechemchetova stupňovitá pyramida (též známá jako Pohřbená pyramida kvůli jejímu rozpadu)
- Veserkafova pyramida – vypadá nyní jako kónicky kopec
Stavby z období Nové říše a pozdější
Horemhebova mastaba
Většina mastab pochází z období Staré říše, ovšem jedna z nich zastupuje i Novou říši. Nechal ji postavit faraón Horemheb z 18. dynastie, který v těch místech měl postavenu hrobku ještě v době, kdy nebyl faraónem a sloužil jako jeden z Tutanchamonových generálů. Přes veškerou práci, která byla na mastabě odvedena, zde však nebyl pohřben – podobně jako spousta dalších panovníků 18. dynastie skončil v Údolí králů blízko Théb.
Serapeum
Jedním z velmi zajímavých monumentů nacházejících se v Sakkáře je též Serapeum, galerie hrobek vytesaných ze skály, které sloužily jako místo odpočinku mumifikovaných těl býků uctívaných v Memphisu jako ztělesnění boha Ptaha.
Serapeum bylo znovuobjeveno Augustem Mariettem v roce 1851, a přestože předtím hrobky přetrvaly 3700 let, byly následně vydrancovány s výjimkou jedné, jejíž obsah včetně mumifikovaného býka dnes můžete vidět v Káhirském zemědělském muzeu.
Kruh filozofů
Jako uznání největších řeckých myslitelů a básníků, svých předků, vystavěli Ptolemaiovci v blízkosti Serapea kruh soch reprezentujících Homéra, Hesioda, Pindara, Platóna a mnohé další.